Koronavirüs futbolu da vurmuş durumda

0 18

Corona virüs tüm bir dünya üzerinde olumsuz etkiler yaratmış durumdayken, futbolu da vurmuş bir vaziyette. Dünya üzerindeki tüm kulüpler ekonomik açıdan bir takım tedbirler almaktayken, Covid-19 ile alakalı salgın futbolcu değerleri konusunda da %28 kayba sebep oldu. Dünyayı etkisinin altına almış olan corona virüsüyle alakalı salgın futbol ekonomisini de çok ciddi bir biçimde sarsmış oldu.

Corona virüsünden dolayı, futbolcuların değerlerinde de %28’lik bir kayıp ortaya çıkmış oldu. Futbolcu değerlerinin düşmesi, oyuncunun yaşlarının yanı sıra sözleşme zamanı ve kariyer performansına göre değişiklik gösteriyor.

Göreceli bir biçimde en büyük kaybı yaşamış olan 2019/2020 sezonu içerisinde az maça çıkabilmekte olan, kısa zamanlı sözleşmeleri bulunan ve yaşları çok ilerlemiş konumda bulunan oyuncuları da etkilemiş oldu. Düşüşe bir örnek olması için, Paul Pogba’nın tahmini bonservisiyle alakalı değer 65 milyon avro tutarından 35 milyon avro tutarına kadar gerilemiş oldu. Kulüp bazında en fazla değeri kaybetmiş olan da; %38’lik bir gerilemeyle Marsilya olarak öne çıktı.

En fazla değer yitirmiş olan 5 kulüpte şu şekilde sıralanmış oldu;

Marsilya kulübü – %37.9 seviyesinde
Inter kulübü – %35.7 seviyesinde
Hellas Verona kulübü – %34.3 seviyesinde
SPAL kulübü – %34.2 seviyesinde
Sheffield United kulübü – %33.2 seviyesinde

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.