Finale doğru giden yolda yeni durak Danimarka oldu

0 8

Uluslararası Motosiklet Federasyonu olarak öne çıkan FIM’in bütün dünya üzerinde ilgiyle izlenmekte olan ve toplam olarak 11 ayaktan meydanagelen toprak yarış serisi olarak bilinen Speedway GP, 11 Eylül Cumartesi akşamında Danimarka’nın Vojens kentinde yer alan Vojens Speedway Center’da gerçekleşecek yarış şampiyonanın dokuzuncu ayağıyla sürecek

1900’lerin ilk dönemlerinde insanoğlunun bisikletin üzerinde bir motor takıp motosikleti ortaya çıkartmasının hemen ardından toprak üstünde oval pistlerde gerçekleştirilen yarışlar sayesinde speedway ortaya çıkmış oldu.

İlk önce Amerika Birleşik Devletleri asıllı yarışçılardan Don Johns tarafından fikri ortaya atılmış olsa da Speedway gelişimini Yeni Zelanda’nın yanı sıra Avustralya ile birlikte İngiltere’de gerçekleşen yarışlarla devam ettirdi. Don Johns, motosikleti kaydırıp toprak üstünde viraj alabilen ilk sürücü olarak öne çıkıyordu. O, söz konusu bu yeteneğini pek çok festival ile birlikte fuar ve de özel şovda ortaya koymuştu. 1920’lerin ilk dönemlerinde Johns’un motosikleti kaydırıp dönme stili Amerika Birleşik Devletleri içerisinde çok büyük bir hızla yayılmaya başlamış oldu ve ilk Speedway yarışı 15 Ekim 1923’te West Maitland Fuarı’nda gerçekleştirildi. Motosikletlerin çıkartmış olduğu gürültüsü halkı parkur kenarına kadar toplamış oldu ve Yeni Zelanda da dünyaya gelen girişimci John Hoskins bu fikri yayma konusunda da bir karar verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.