Spor yaparken kullanmak gereken malzemeler

0 21

Spor yaparken kullanmamız gereken ekipmanların başında eldiven gelmektedir.

Neden? Şöyle ki sadece fitness değil diğer enerji güdümlü sporlarda insanlar birebir spor malzemeleriyle etkileşim içerisinde olduklarında en çok etkileşen aracı kol uzuvudur. Yani elimizdir. Omuz çalışırken, gülle atarken, bowling topu yuvarlarken, voleybol oynarken vb. gibi bir çok spor alanı yazılabilir. Biz bu makalemizde Vücut geliştirmeyi fitness-body üzerinden örnekleyeceğiz. Sporcuların yaptıkları programı algoritmaya dökerek anlamaya çalışalım..

Spor salonuna geldiniz ve o gün göğüs çalışacaksınız. Bench makinasına yattınız ve barı elinizle kavradınız..

Karşılaşabileceğiniz ilk sıkıntı; Ağırlık beklenmeyen bir şekilde size ağır geldi ve bileğiniz çok zor dayanıyor? Eldiven yoksa eğer eliniz ile bileğinizin arasında onları sarıp sarmalayan ve zor bir durumda sınırlarını kuvvetlendirecek şekilde destek olan bir ekipmandan uzaksınız!

Bu ne demek?Bileğinizin kırılması yada incinmesi ile vereceğiniz tepki akabinde, ağılık ya göğüsünüze yada yüzünüze düşecek!

Karşılaşabileceğiniz ikinci sıkıntı; Spordasınız ve bir çok hareketi yaptınız. 3. Hareketin 4. Partisindesiniz ve artık vücut, kalp hızının yüksek seviye çalışmasından dolayı sırılsıklam içinde..

Bu ne demek?Bar krom kaplama olduğundan dolayı eliniz ile krom arasında oluşabilecek her türlü sıvımsı yapılanma barın kaymasını ve üzerinize düşmesi demektir!

Karşılaşabileceğiniz üçüncü sıkıntı; Göğüs programımızın sonuna geldiğimizi varsayıp biraz daha pump(pompalama) yapmak için şınav çekeceğiz. Ellerimiz ile yere uzandık vücudumuz yere neredeyse parelel bir konumda ve duruşumuz nizami. Pump işlemi hızlı yapılacak ve sizin elinizde eldiveniniz yok + elleriniz terli bir durumda.

Bu ne demek?Siz şınav çekerken yer yüzeyi ile eliniz arasında kaygan bir mesafe mevcut ve son setiniz olduğu için vücudunuzda güç kalmamış bitkin bir şekilde son şansınızı zorluyorsunuz.. Birden suratınız yere vuruyor. Çünkü eliniz bu vaziyette daha çok dayanamadı ve kaydı.

Bu varsayımlar çeşitlendirilebilir. Arkadaşınıza destek koçluğu yaparken bile yardım esnasında son sette yerine koyma aşamasında size güvenirse ve sizde eldivensiz bir şekilde bara destek olursanız eğer ıslak eliniz ile. Arkadaşınızın suratına 60 kiloluk bir barı düşürebilirsiniz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.